Vyšetření magnetickou rezonancí

Jak se na vyšetření magnetickou rezonancí připravit?

V případě, že Vám budeme vyšetřovat oblast břicha (střeva, žlučové cesty, játra), není vhodné jíst těsně před vyšetřením a je nutné být cca 2–3 hodiny nalačno. Při vyšetření tenkého střeva (MR enterografie) je nutná zvláštní příprava spočívající ve vyloučení nadýmavé stravy 2 dny před vyšetřením a v lačnění v den vyšetření. Na ostatní vyšetření není potřebná žádná speciální příprava. V případě, že Vám lékař nedoporučí jinak, můžete normálně užívat i Vaše léky.
 
Po vyšetření slinivky břišní (pankreatu) a prostaty je z důvodu medikace (Buscopan i.v. - způsobuje poruchy akomodace oka) zakázáno řízení motorových vozidel, obsluha strojů, práce ve výškách a to až do obnovení normálního vidění, které trvá přibližně 12 hodin. Nutný je též doprovod pacienta při cestě domů!
 
Kvůli silnému magnetickém poli je třeba před vyšetřením odstranit všechny kovové předměty. U piercingu doporučujeme jeho odstranění ještě před příchodem do AKESO POLIKLINIKY. Ze stejného důvodu doporučujeme jako ideální oblečení legíny nebo tepláky a bavlněné tričko, tedy oblečení bez zipů, druků, kovových spon apod. V přístroji probíhá chlazení, a proto jsou pro tepelné pohodlí vhodné ponožky.

Průběh vyšetření magnetickou rezonancí

Po příchodu do našeho zařízení budete požádáni, abyste si přečetli a podepsali informovaný souhlas s vyšetřením magnetickou rezonancí. Vaším souhlasem potvrzujete, že jste byli seznámeni s riziky a kontraindikacemi vyšetření.
 
Souhlas si můžete stáhnout ZDE, předem vytisknout a již vyplněný jej donést s sebou na vyšetření.

Žádanka na magnetickou rezonaci je ke stažení ZDE

Pokud budou z Vaší strany jakékoli nejasnosti nebo dotazy, sdělte je prosím personálu před začátkem samotného vyšetření. Předejde se tak možným komplikacím.
 
Poté, co budete uvedeni personálem do kabinky, odložíte si veškeré kovové nebo magnetické předměty, tj. např. peníze, mobilní telefon, klíče, šperky, hodinky, brýle, sponky a kreditní karty. Totéž platí i pro Váš doprovod, pokud bude s Vámi přímo ve vyšetřovně. Můžeme Vás požádat, abyste si odložili i zubní protézu. Nabídneme vám jednorázový plášť, ale pro Vaše pohodlí můžete mít své vhodné oblečení bez jakýchkoli kovových předmětů. Budete uloženi na lůžko, které se zasune do prstence přístroje. Vždy platí, že vyšetřovaná oblast je uprostřed tohoto prstence. Samotné vyšetření je zcela bezbolestné, jedinou nepříjemností je silný hluk, který zařízení během vyšetření vydává. Personál vám z tohoto důvodu poskytne chrániče sluchu.
 
Pro Vaši bezpečnost budete mít po celou dobu vyšetření v ruce signalizační zařízení, pomocí kterého je možné zavolat si obsluhu a požádat o pomoc. Pracovníci magnetické rezonance s Vámi budou po celou dobu v kontaktu prostřednictvím mikrofonu a rádi Vám v případě potřeby pomohou. 
 
Délka vyšetření se odvíjí od oblasti, kterou je nutné zobrazit. Nejčastěji trvá 20 až 30 minut. Přestože vyšetření trvá relativně dlouho, je nezbytné se po celou dobu vyšetření nehýbat. Díky tomu budou získány optimální výsledky.

Co vzít s sebou na vyšetření magnetickou rezonancí?

Kteří pacienti nemohou být magnetickou rezonancí vyšetřeni?

Na magnetické rezonanci nemohou být vyšetřeni pacienti, pokud mají zavedeny v těle následující přístroje či jiné převážně kovové předměty:

Vyšetření magnetickou rezonancí se nedoporučuje vykonávat v prvním trimestru těhotenství, i když doposud nebyla zaznamenána žádná rizika.