Jak rozlišit chřipku a nachlazení

6. 3. 2024

Chřipku dostanou každý rok tisíce Čechů, kteří kvůli ní prostonají průměrně milion pracovních dní. Zima je obdobím, kdy spolu s nachlazením řádí naplno. Jak ale tato dvě onemocnění rozeznat podle typických příznaků a vhodně zaléčit? MUDr. Michaela Malacková, praktická lékařka z AKESO POLIKLINIKY, připravila užitečný přehled.

Obě nemoci jsou vysoce nakažlivé, řádí od podzimu do jara, jejich inkubační doba bývá kolem dvou dnů a léčba trvá asi týden. Tím ale jejich podobnost končí. Zkuste si příště správně určit diagnózu podle tabulky příznaků, ale nezapomeňte také na covid. Ten je dnes velmi podobný běžnému nachlazení a převládají při něm příznaky onemocnění dýchacích cest – kašel, rýma, teploty.

Chřipka je spíše charakterizována celkovými příznaky typu horečky, bolesti kloubů a svalů, výrazná únava. Kašel se objevuje později. Ačkoli obě tato onemocnění trvají obvykle týden až deset dní, únava může přetrvávat déle. Během chladných měsíců přibývá i covidu. Naštěstí ale bývá jeho průběh mírnější, než jak si pamatujeme,“ uklidňuje praktická lékařka pro dospělé Michaela Malacková.

„Typickou komplikací je zápal plic, který se projevuje dušností a úporným kašlem.“

Kdy bít na poplach?

Pamatujte, že klíčová doba je týden. Pokud zhruba tak dlouho a déle přetrvávají problémy s nachlazením a klid, teplo, dostatek tekutin, dostupné léky proti kašli, pastilky do krku a spreje do nosu nezabírají, měli byste přemýšlet o cestě do ordinace. A pokud zažíváte vysoké horečky, dušnost, bolest na hrudi nebo vykašlávání krve, utíkejte hned. Tyto nemoci totiž není radno podceňovat. 

Sedm pravidel, jak se chránit

Jak předejít tomu, abychom se nakazili? To, že je tradiční rčení „čistota půl zdraví“ pravdivé, vám potvrdí každý epidemiolog. „Mou oblíbenou větou ze studií je, že v medicíně neplatí nic stoprocentně. Určitě se nám nepodaří předejít všem onemocněním, ale rozhodně bychom se o to měli pokusit,“ dodává doktorka Malacková.

1. Ruce, roušky, rozestupy (pravidlo 3R proti přenosu kapénkami)
2. Očkování (ať už proti chřipce, covidu, nebo pneumokokům)
3. Dostatek spánku
4. Pravidelný pohyb
5. Porce ovoce a zeleniny ke každému jídlu
6. Nekouřit
7. Pozitivní mysl