Špičkový plastický chirurg musí být sebevědomý

2. 6. 2023

Československo bylo první zemí, která uznala plastickou chirurgii jako samostatný medicínský obor. Nejde tak jen o zvětšování prsou a odstraňování tuku, ačkoliv právě o estetické zákroky je největší zájem. Novou posilou Diagnostického centra Nemocnice Hořovice a Rehabilitační nemocnice Beroun je plastický chirurg MUDr. Josef Kulhánek, MBA.

Pane doktore, co lidé na svém těle nejvíce upravují?

Nejčastějším výkonem je plastika očních víček a nejrůznější výkony na ženském prsu, tedy augmentace, modelace, redukce. Další v pořadí jsou liposukce.

Platí stále, že o plastickou chirurgii mají větší zájem ženy?

Ano, nejčastějšími klienty jsou ženy. Plastická chirurgie je tu ale pro všechny, třeba i pro děti. U těch se řeší vývojové vady, odstáté boltce, nezhoubné kožní útvary a podobně. V poslední době za námi přichází i více mužů.

Jak zájemci poznají kvalitní kliniku plastické chirurgie?

Je potřeba nedat jen na sebepochvalné stránky a prezentaci, ale klást naopak důraz na to, aby výkon prováděl zkušený lékař. Protože jde o komerční medicínu, často se snaží do této sféry proniknout i lékaři z jiných oborů bez patřičného vzdělání a atestace v oboru plastické a rekonstrukční chirurgie.

Co by měl splňovat prvotřídní plastický chirurg?

Podle mne je důležitá rozhodnost a zdravé sebevědomí. Plastická chirurgie je hodně individuální a lékař musí umět přijmout rozhodnutí a zodpovědnost za něj. Důležité je estetické cítění a prostorová představivost. Plastický chirurg řeší nejen vlastní zákrok, ale musí si vybudovat vztah s klientem či pacientem. Pokud nedojde k určité formě vzájemného porozumění v plánování výkonu a předpokládaném výsledku, je lépe od něj upustit. Také je třeba se v případě komplikací postarat o pacienta a neobracet se k němu zády.

„Poměr mezi estetickými operacemi a rekonstrukčními zákroky je až 80 : 20.“

Mikrochirurgie v Hořovicích

V Nemocnici Hořovice doplňuje spektrum zákroků mikrochirurgie, kterou k nám přinesl MUDr. Patrik Richtr. Tento obor považuje za nejvyšší úroveň plastické chirurgie, protože dokáže zrekonstruovat postižené části těla nebo nahrazovat různé orgány či jejich funkce. Spočívá v přenášení tkáně z jedné části těla tam, kde je potřeba. V hořovické nemocnici se jedná například o chirurgii ruky, zakrývání defektů a dekubitů nebo řešení nádorů kůže.

MUDr. Josef Kulhánek, MBA

Vystudoval 1. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Má zkušenosti jak ze soukromých klinik, tak i z nemocnic Na Františku a FN Bulovka. Mimo jiné absolvoval také několik zahraničních školení v Německu a ve Švédsku. Je členem největší světové organizace estetických chirurgů ISAPS.

Více informací o plastické chirurgii si můžete přečíst na naší microsite.