„Pro mě je okamžik zrození stále neopakovatelný,“ říká primář gynekologicko-porodnického oddělení MUDr. Leoš Teslík

15. 8. 2021

Jedním z lékařů, který působí v gynekologické ambulanci diagnostického centra, je i sám primář Nemocnice Hořovice MUDr. Leoš Teslík, I.F.E.P.A.G., který nám v rozhovoru řekl, proč si vybral porodnictví a co ho po letech v oboru nepřestává udivovat.

Dokážete spočítat, kolik dětí už jste přivedl na svět?
To netuším. Porody jsem evidoval jako medik – při studiích na lékařské fakultě. Od třetího ročníku do šestého, když jsem končil na lékařské fakultě, jsem jich měl 450.

Vnímáte po tolika porodech ještě výjimečnost okamžiku narození dítěte?
Je to jedinečný okamžik. Dnes chce většina nastávajících maminek vědět, jestli čekají chlapečka nebo holčičku. Pokaždé se jich ptám, proč to chtějí vědět, když se tím připraví o to nejkrásnější na porodu – o moment překvapení. Chápu, že jsou situace, kdy potřebujeme vědět, zda je to kluk nebo holka. Ale u těhotenství, která probíhají fyziologicky v pořádku, je to neopakovatelné, když rodiče do poslední chvíle nevědí, jestli to bude syn nebo dcera. A zažijí ve finále porodu obrovský moment překvapení. Pro mě je okamžik zrození stále neopakovatelný.

Proto jste si vybral porodnictví?
Ano. Když jsem byl v nultém ročníku medicíny, dělal jsem sanitáře na porodnici. Pak jsem pokračoval až do třeťáku o víkendech, abych si přivydělal pár korun. Od třetího ročníku jsem nastoupil do zájmového kroužku porodnictví a chodil jsem sloužit se svým vedoucím lékařem. V létě to bylo šest až osm služeb za měsíc a při nich řada porodů se spoustou emocí. Ostatní jezdili o prázdninách k moři do Jugoslávie, já jsem chodil rodit děti.

Před dvěma lety v lednu jste převzal primariát po doktoru Klánovi. Koncem února téhož roku začala rekonstrukce porodnice. Měl jste šanci se vyjádřit k její podobě?
Ano. Opakovaně jsme se scházeli nad projekty a diskutovali, jak co nejlépe využít daný prostor. Větší jsme ho nedostali, protože šlo o přestavbu stávající porodnice. S třemi porodními boxy (porodní místnosti se sociálním zázemím pro rodičku a její doprovod), jsme se dostali na hranici kapacitního limitu. Proto jsme porodnici potřebovali rozšířit o další box, což znamenalo najít pro něj místo na úkor něčeho jiného, ale při zachování bezpečnosti provozu.

V čem jsou nové boxy lepší než ty předchozí?
Všechny jsou vybavené tou nejmodernější technikou. Veškeré přístroje jsou propojené do velínu. Porodní asistentky tak mají rodičky pod neustálou kontrolou. S pomocí tzv. telemetrie monitorují stav plodu a rodičky na dálku za každé situace. Rodící ženy se mohou díky tomu při první době porodní volně pohybovat a nemusí ležet na lůžku.

Před rokem 2019 jste působil v pražském Motole celých 26 let. Kdybyste stejnou pracovní nabídku dostal teď, rozhodl byste se znovu pro její přijetí?
Stoprocentně. Nastoupil jsem tehdy na vyhlášené pracoviště primáře Aleše Klána, pod jehož vedením se porodnice U Sluneční brány v Nemocnici Hořovice stala vyhledávaným pracovištěm a je tak v rámci kraje porodnice s nejvyšším počtem porodů. Navíc tady pracuji s opravdu fajn lidmi. Sestry, byť jsou vytížené, nemají problém se na pacienty vřele usmát. Pacienti pro nás nejsou chodící diagnózy, ale konkrétní lidé, kteří přicházejí se zdravotním problémem. A my ho řešíme profesionálně a s lidským přístupem.

Jakou péči poskytujete v Diagnostickém centru Nemocnice Hořovice?
V našem centru v pražských Butovicích poskytujeme ženám komplexní péči, a to i během těhotenství. Nejčastěji provádíme preventivní prohlídky, ale také poskytujeme ambulantní léčbu gynekologických onemocnění, předoperační indikační vyšetření, pooperační kontroly našich pacientek a screeningové vyšetření plodu v rámci prenatální diagnostiky.

Galerie

MUDr. Leoš Teslík, I.F.E.P.A.G je primářem gynekologicko-porodnického oddělení hořovické nemocnice a zároveň působí jako jeden z lékařů v gynekologické ambulanci Diagnostického centra Nemocnice Hořovice.