„Nerada stagnuju a tady mám pocit, že mohu růst,“ říká vrchní sestra DCNH Šárka Franková

7. 6. 2021

„Díky AKESO jsem našla práci, kde se starají o své zaměstnance na stejné ne-li lepší úrovni než v zahraničí,“ říká v rozhovoru vrchní sestra Diagnostického centra Nemocnice Hořovice Mgr. Šárka Franková.

Co vás přivedlo ke zdravotnictví?

K práci všeobecné sestry a celkově ke zdravotnictví mě přivedla moje první brigáda, díky které jsem si poprvé vyzkoušela péči o pacienty. V 15 letech jsem totiž nastoupila do Alzheimer centra, kde jsem působila jako ošetřovatelka. Práce to byla hezká, bavila mě, ale pro 15letou holku byla velmi náročná. Teď jsem ráda, že mě tenkrát náročnost práce neodradila, ale naopak více posunula k rozhodnutí přihlásit se na zdravotní školu.

Vy jste si vyzkoušela i práci všeobecné sestry v zahraničí?

Ano, pracovala jsem na třech místech. Prvním bylo malé město Wigan, což je kousek od Manchesteru. Moc se mi tam nelíbilo, protože zdravotní péče nebyla na moc dobré úrovni, tamní nemocnice byla v podstatě přestavěný kostel a tím, že město bylo malé, měla jsem i problém zapadnout do nemultikulturního kolektivu. Přesunula jsem se následně do města Wakefield, což je kousek od Leedsu. Tam to bylo sice lepší, ale i tak mě stále lákalo větší město. Nakonec jsem zakotvila v soukromé nemocnici v Brightonu, kousek od Londýna, kde se mi velice líbilo z hlediska kolektivu i práce.

Není práce v zahraničí perspektivnější než u nás? Co vás přivedlo zpět do České republiky?

Kompetence sester v zahraničí a u nás se nedají srovnávat. Stejně tak se nedá porovnat přístup veřejnosti k povolání sestry či jejich finanční ohodnocení. V Anglii je to veliká prestiž, když je někdo sestra, u nás je postoj k této práci leckdy nedoceněný. Pro návrat jsem se rozhodla kvůli rodině a také se mi stýskalo po Čechách. Práce to byla sice hezká, ale vrátila jsem se s myšlenkou, že si dokážu najít stejně hezkou práci i tady, což se mi nyní podařilo.

Co vás přivedlo do Diagnostického centra?

Po návratu jsem začala studovat PhD na Jihočeské univerzitě. V rámci studia se měl uskutečnit i výzkum v Arizoně a Irsku. Cílem výzkumu mělo být porovnání kulturních kompetencí u studentů ošetřovatelství v těchto zemích na vybraných univerzitách, následně i u nás. Měla jsem získat z koncepce to nejlepší a pomoci to postupně aplikovat v České republice do vzdělávání sester, aby se dokázaly lépe a efektivněji připravit na multikulturní pacienty. Bohužel přišel ale covid a cestování bylo prakticky nemožné. Získávat data na dálku mě nebaví, mám raději osobní zkušenosti a poznatky, tudíž jsem studium přerušila a začala si hledat práci.

Veškeré zdravotní vzdělání jsem získala v Českých Budějovicích, včetně titulu magistry na Zdravotně-sociální fakultě na Jihočeské univerzitě. Jak jsem se poohlížela po novém zaměstnání, zaujala mě známá tvář, a tou byl provozní ředitel Diagnostického centra Pavel Scholz, který mě na fakultě učil. Poprvé jsem se na pohovor těšila. Byl mi zárukou, že mohu firmě důvěřovat.

Jakou pozici tedy nyní zastáváte?

Od března letošního roku pracuji na pozici vrchní sestry. Každý den je jiný a moje pracovní náplň se operativně vyvíjí i díky tomu, že nyní provoz teprve spouštíme. Mám na starosti všechny ambulance a veškerý nelékařský personál. Momentálně mám v týmu 10 sester, ale počítáme s tím, jak se bude provoz dál rozvíjet, že bychom mohli mít časem až dvojnásobek.

Jak se vám líbí v Diagnostickém centru?

Málokomu se povede být u zrození nového projektu, kde může říkat své nápady, kde se může realizovat. Mám možnost nastavovat nové procesy, vybírat si personál, ovlivnit atmosféru na pracovišti hned od počátku. Často i vypomáhám v ambulancích, abych viděla, co se opravdu děje za zavřenými dveřmi a zároveň, aby tu byla i jistá zastupitelnost. Dostanu se díky tomu i do kontaktu s pacienty, vzhledem k zaměření centra se tedy jedná hlavně o dětské pacienty.

Vždycky hledám v práci něco navíc, něco, co práci dodá přidanou hodnotu. Fakt, že práce v Diagnostickém centru to něco má, mi bylo jasné už na pohovoru. Díky AKESO jsem našla práci, kde se starají o své zaměstnance na stejné ne-li lepší úrovni než v zahraničí. Máme tady skvělou atmosféru, mám možnost říct svůj názor, je tu otevřená komunikace a také ten hřejivý pocit, že někomu na nás zaměstnancích záleží. Těžko vedete tým, když víte, že cokoliv uděláte, jde vniveč. Když se o vás někdo hezky stará, můžete ten pocit předávat dál.

 

Jste zdravotníci a také byste se chtěli stát součástí našeho týmu? Do Diagnostického centra hledáme nové kolegy a kolegyně! Přejděte do sekce kariéra a prohlédněte si volné pracovní pozice i nabídku zaměstnaneckých benefitů. Těšíme se na vás.