Fyzioterapie je vhodná i po běžné operaci jako je vyndání apendixu

18. 5. 2023

V AKESO POLIKLINICE nabízíme široké spektrum fyzioterapeutických metod. Staráme se o děti od narození až po dospělé. Jedním z našich zkušených fyzioterapeutů je Bc. Lucie Mráz, jejíž specializací je například i gynekologická fyzioterapie.

Jaké diagnózy řešíte v rámci vaší ambulance?

Zaměřuji se primárně na děti s respiračním onemocněním nebo vadným držení těla.  Zároveň se specializuji na gynekologickou fyzioterapii. Ta řeší problémy žen, které mají například poruchy menstruačního cyklu, mají silné menstruační bolesti nebo i různé bolesti v těhotenství. V minulosti jsem třeba také pracovala s onkologickými pacienty, které trápí otoky, které byly následkem operace nebo ozařování.

Jak staré děti máte v péči?

Starám se o děti od tří let, které již dokáží spolupracovat. Důležitá je i spolupráce s jejich rodiči, které s nimi doma musí doporučené cvičení provádět.

S jakými problémy k vám nejčastěji přicházejí dospělí?

Velké množství pacientů přichází s akutní bolestí - nyní hlavně s bolestmi ramen či nohou. Ale zároveň tady mám pacienty po různých břišních a ortopedických operacích a těhotné ženy.

Po jakých operacích je vhodné absolvovat fyzioterapii?

V České republice není standardem odesílat po břišní operaci pacienta na rehabilitaci, Chybí tu i osvěta, která by k tomu vedla. Například po laparoskopické operaci, kdy máte na těle jen pár malých jizviček, je třeba kouknout na kvalitu  tkání, protože tam mohou do budoucna vzniknout srůsty.

Těhotné k vám docházejí s jakými problémy?

U těhotných  řeším různé bolesti zad, hlavy nebo otok končetin. Také přicházejí pacientky, které se chtějí ujistit, že se v těhotenství hýbou správně a neubližují si. Pohyb pokud ho lékař dovolí, je v těhotenství velmi důležitý.

Jakou přístrojovou techniku využíváte nejčastěji?

V rámci rehabilitace využívám různou elektroterapii,  magnetoterapii a ultrazvuk. Nyní mám možnost využívat TR therapy, což je vysokofrekvenční elektrická terapie, která dokáže pomoci a ulevit svalovému napětí. Je to novější přístroj a myslím si, že po úrazech, kdy je otok nebo modřina, nebo po větší zátěži, dokáže od bolesti ulevit a zmírnit svalové napětí. Pro efekt stačí pár sezení. Pro mě osobně je tento přístroj malý zázrak.

Vy však nabízíte i manuální techniky léčby.

Ano, pracuji s manuální lymfodrenáží, měkkými technikami a viscerální manipulací. Ta slouží ke zmírnění napětí tkáně, vazů a prokrvení orgánů. Je důležité, aby orgán byl pohyblivý, dostatečně vyživený a přenášely se tyto informace do mozku. Pokud tyto podmínky nejsou splněny, dochází ke změně funkce a naše tělo může vysílat signály bolesti, napětí a nepohody.

To napětí mohou klidně způsobovat nějaké zánětlivé procesy uvnitř těla nebo i staré jizvy (například po operaci slepého střeva), které mohou vytvářet různé tahy.

Během mého ošetření hledám to největší napětí, které pomocí jemných technik se snažím uvolnit.

Ošetření je vhodné pro pacienty, co trápí různé zažívací a zánětlivé problémy, gynekologické problémy, dýchací obtíže a nebo pohybové problémy, které se navrací a mohou mít souvislosti s orgánovým napětím.